تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی های بسیج - سخنرانی رهبر در اجلاس سران غیر متعهدها

پایگاه اطلاع رسانی های بسیج

بزرگ مردتاریخ

جستجو
لوگو دوستان

پایگاه اینترنتی نصر19
جعبه حدیث

تاکید رهبر معظم انقلاب بر نقش مهم جنبش عدم تعهد در شکل‌گیری نظام نوین جهانی/ پیمانه صبر و تحمل ملتها از هندسه غلط بین المللی لبریز شده است
شانزدهمین اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد صبح امروز(پنجشنبه) با حضور حضرت ایت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، در تهران آغاز بکار کرد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنان بسیار مهمی در جمع 120 تن از سران و مقامات کشورهای پنج قاره جهان، با اشاره به شرایط حساس گیتی و عبور جهان از یک پیچ تاریخی بسیار مهم و نشانه های بروز نظام نوین چند وجهی در مقابل نظام یک جانبه گرایی سلطه، به تبیین فرصت های نوید بخش پیش روی کشورهای مستقل و آرمانهای اصلی کشورهای غیر متعهد و همچنین نشانه های لبریز شدن پیمانه صبر مردم جهان بویژه ملتهای غرب از ساختارهای معیوب، منسوخ ، ناعادلانه و غیر دموکراتیک هندسه غلط بین المللی موجود، پرداختند و تاکید کردند: جنبش عدم تعهد باید نقش جدیدی در شکل گیری نظم نوین بین المللی ایفاء کند و اعضاء این جنبش می توانند با هم‌افزائی امکانات و ظرفیتهای گسترده‌ی خود، برای نجات جهان از ناامنی و جنگ و سلطه‌گری نقشی تاریخی و ماندگار بیافرینند.
حضرت ایت الله خامنه ای با اشاره به سخنان یکی از بنیانگذاران جنبش عدم تعهد که مبنای تشکیل این جنبش را، نه وحدت جغرافیائی یا نژادی و دینی، بلکه "وحدت نیاز" خوانده بود، گفتند: امروز نیز باوجود پیشرفت و گسترش ابزارهای سلطه‌گری، این نیاز همچنان پابرجا است.
ایشان با یاداوری آموزه های اسلام که فطرت انسانها را با وجود ناهمگونیهای نژادی و زبانی و فرهنگی، همسان می داند، خاطر نشان کردند: این حقیقت تابناک دارای چنان ظرفیتی است که می تواند پایه و پشتوانه‌ی تشکیل جوامع آزاد و سرافراز و برخوردار از پیشرفت و عدالت شود و شالوده‌ریز همکاریهای برادرانه‌ی ملتهای گوناگون باشد.
 رهبر انقلاب اسلامی با تاکید بر اینکه همکاریهای بین‌المللی بر اساس چنین شالوده‌ئی مبنای ارتباطات دولتها برپایه منافع سالم و مشترک، و منافع انسانی خواهد بود، افزودند: این نظم آرمانی، در نقطه‌ی مقابل نظام سلطه قرار دارد که در قرنهای اخیر، قدرتهای سلطه‌گر غربی ـ و امروز دولت زورگو و متجاوز آمریکا ـ مدعی و مبلّغ و پیشقراول آن بوده‌اند و هستند.
حضرت ایت الله خامنه ای با اشاره به زنده و پابرجا بودن آرمانهای اصلی جنبش عدم تعهد با گذشت شش دهه، دست یافتن به این آرمانها را پُر چالش اما امیدآفرین و ثمربخش خواندند و خاطر نشان کردند: جهان با عبرت آموزی از تجربه تاریخی شکست سیاستهای دوران جنگ سرد و نیز یک‌جانبه‌گرائیِ پس از آن، در حال گذار به نظام بین‌المللی جدیدی بر پایه مشارکت همگانی و برابری حقوق ملتها است که در چنین شرایطی همبستگی کشورهای عضو جنبش عدم تعهد، ‌از ضرورتها است.
 ایشان حفظ همبستگی و پیوند اعضای جنبش عدم تعهد در چارچوب آرمانهای مشترک را دستاوردی بزرگ خواندند و افزودند: خوشبختانه چشم‌انداز تحولات جهانی، نویدبخش یک نظام چند وجهی است که در آن، قطبهای سنتی قدرت،‌ جای خود را به مجموعه‌ئی از کشورها و فرهنگها و تمدنهای متنوع و با خاستگاههای گوناگون اقتصادی و اجتماعی و سیاسی میدهند و این جا به جائی تدریجی قدرت، فرصتی را برای کشورهای عدم تعهد بوجود آورده تا نقش مؤثر و شایسته‌ئی را در عرصه‌ی جهانی بر عهده بگیرند و زمینه‌ی یک مدیریت عادلانه و واقعاً مشارکتی را در پهنه‌ی گیتی فراهم آورند.
رهبر انقلاب اسلامی، شرائط کنونی جهان را فرصتی تکرار نشدنی برای جنبش عدم تعهد دانستند و خطاب به سران این جنبش گفتند: سخن ما آن است که اتاق فرمان جهان نباید با دیکتاتوری چند کشور غربی اداره شود. باید بتوان یک مشارکت دموکراتیک جهانی را در عرصه‌ی مدیریت بین‌المللی شکل داد و تضمین کرد.
حضرت ایت الله خامنه ای در ادامه به تبیین مشکلات و ساختار های معیوب و ناکارامد نظام بین المللی کنونی از جمله شورای امنیت پرداختند و تاکید کردند: شورای امنیت سازمان ملل دارای ساختار و ساز و کاری غیرمنطقی،‌ ناعادلانه و کاملاً غیر دموکراتیک و یک دیکتاتوری آشکار و وضعیتی کهنه و منسوخ و تاریخ‌مصرف‌گذشته است.
ایشان افزودند: با سوءاستفاده از همین سازوکار غلط است که آمریکا و همدستانش توانسته‌‌اند زورگوئیهای خود را در لباس مفاهیم شریف بر دنیا تحمیل کنند. آنها میگویند «حقوق بشر» و منافع غرب را اراده میکنند؛ میگویند «دموکراسی» و دخالت نظامی در کشورها را به جای آن می‌نشانند؛‌میگویند: «مبارزه با تروریسم» و مردم بیدفاع روستاها و شهرها را آماج بمبها و سلاحهای خود میسازند.
رهبر انقلاب اسلامی به تقسیم بندی مردم جهان به شهروندان درجه‌ی یک و دو و سه از جانب آمریکا و دیگر قدرتهای سلطه گر اشاره و خاطر نشان کردند: جان انسان در آسیا و آفریقا و امریکای‌لاتین ارزان و در آمریکا و غرب اروپا گران، قیمت‌گذاری میشود؛ امنیت آمریکا و اروپا مهم، و امنیت بقیه‌ی بشریت بی‌اهمیت دانسته میشود؛ شکنجه و ترور اگر به دست آمریکائی و صهیونیست و دست‌نشاندگان آنها صورت گیرد، مُجاز و کاملاً قابل چشم‌پوشی است؛ بگونه ای که زشت ترین و نفرت انگیز ترین رفتارها با زندانیان بی دفاع و بی وکیل و بی محاکمه در زندانهای مخفی آنها ، وجدان آنان را نمی‌آزارد.
 حضرت ایت الله خامنه ای با اشاره به تعریف کاملا گزینشی و یک طرفه بد و خوب در نظام سلطه تاکید کردند: آنان منافع خود را بنام «قوانین بین‌المللی» و سخنان تحکم‌آمیز و غیرقانونی خود را به نام «جامعه‌ی جهانی» بر ملتها تحمیل میکنند، و با شبکه‌ی رسانه‌ئیِ انحصاری سازمان‌یافته،‌دروغهای خود را راست، و باطل خود را حق، و ظلم خود را عدالت‌طلبی وانمود میکنند و در مقابل، هر‌سخن حقی را که افشاگر فریب آنها است، دروغ و هر مطالبه‌ی بر حقّی را یاغیگری مینامند.
ایشان با تاکید بر اینکه ادامه این وضعیت معیوب و پر زیان امکان پذیر نیست و همه ملتها از این هندسه‌ی غلط بین‌المللی خسته شده‌اند، گفتند: جنبش 99 درصدی مردم در آمریکا بر ضدّ کانونهای ثروت و قدرت در آن کشور و اعتراض عمومی در کشورهای اروپای غربی به سیاستهای اقتصادی دولتهایشان نیز نشان از لبریز شدن پیمانه‌ی صبر و تحمل ملتها از این وضعیت است، پس باید این وضعیت نامعقول را علاج کرد.
 رهبر انقلاب اسلامی، پیوند مستحکم و منطقی و همه‌جانبه‌ی کشورهای عضو جنبش عدم‌تعهد را در یافتن راه علاج، بسیار موثر دانستند و با اشاره به نبود صلح و امنیت واقعی بعنوان یکی دیگر از مسائل حادّ جهان خاطر نشان کردند: امروز خلع سلاحهای کشتار‌ جمعی و فاجعه‌بار یک ضرورت فوری و یک مطالبه‌ی همگانی است و آنهایی که سلاحهای ضد بشریت را در زرادخانه‌های خود انبار میکنند حق ندارند خود را پرچمدار امنیت جهانی قلمداد کنند.
حضرت ایت الله خامنه ای با اشاره به نبود اراده جدی در کشورهای دارنده‌ی تسلیحات هسته‌ئی، برای حذف این ابزارهای مرگبار از دکترین نظامی خود، هرگونه تصوری را مبنی بر اینکه سلاح هسته ای عامل رفع تهدید و شاخصی مهم در جایگاه سیاسی و بین‌المللی است، مردود و مطرود خواندند و گفتند: سلاح هسته‌ئی نه تأمین‌کننده‌ی امنیت و نه مایه‌ی تحکیم قدرت سیاسی است، بلکه تهدیدی برای این هر دو است و حوادث دهه‌ی 90 قرن بیستم نشان داد که داشتن این تسلیحات نمیتواند رژیمی همانند شوروی سابق را هم حفظ کند.
ایشان تاکید کردند: جمهوری اسلامی ایران استفاده از سلاح هسته‌ئی و شیمیائی و نظائر آن را گناهی بزرگ و نابخشودنی میداند و بر همین اساس شعار «خاورمیانه‌ی عاری از سلاح هسته‌ئی» را طرح کرده و به آن پایبند است.
رهبر انقلاب اسلامی با تاکید بر اینکه طرح این شعار از جانب جمهوری اسلامی ایران به معنای چشم‌پوشی از حق بهره‌برداری صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ئی و تولید سوخت هسته‌ئی نیست، خاطر نشان کردند: استفاده‌ی صلح‌آمیز از این انرژی براساس قوانین بین‌المللی حق همه‌ی کشورها است و همه باید بتوانند از این انرژی سالم در مصارف گوناگون حیاتی کشور و ملتشان استفاده کنند و در اِعمال این حق وابسته به دیگران نباشند.
حضرت ایت الله خامنه ای با اشاره به حرکت مرموز چند کشور غربی دارنده‌ی سلاح هسته‌ئی و استفاده کننده از آن، برای ایجاد انحصار در تولید و فروش سوخت هسته‌ئی افزودند: طنز تلخ روزگار ما آن است که دولت آمریکا که دارنده‌ی بیشترین و مرگبارترین سلاحهای هسته‌ئی و دیگر سلاحهای کشتارجمعی و تنها مرتکب به کارگیری آن است،‌ امروز میخواهد پرچم مخالفت با اشاعه‌ی هسته‌ئی را به دوش بگیرد، در حالیکه مجموعه فریبگر آمریکا و شرکای غربی اش، استفاده‌ی صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ئی را برای کشورهای مستقل بر‌نمی‌تابند و حتی با تولید سوخت هسته‌ئی برای رادیو داروها و دیگر مصارف صلح‌آمیز انسانی، ستیزه گری می کنند.
رهبر انقلاب اسلامی به بهانه‌ی دروغین آمریکا و چندکشور غربی در خصوص نگرانی از تولید سلاح هسته‌ئی در ایران اشاره کردند و گفتند: من تأکید میکنم که جمهوری اسلامی هرگز در پی تسلیحات هسته‌ئی نیست و نیز هرگز از حق ملّت خود در استفاده‌ی صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ئی چشم‌پوشی نخواهد کرد. شعار ما «انرژی هسته‌ئی برای همه و سلاح هسته‌ئی برای هیچکس» است. ما بر این هر دو سخن پای‌خواهیم فشرد.
حضرت ایت الله خامنه ای شکستن انحصار چند کشور غربی در تولید انرژی هسته‌ئی در چهارچوب معاهده‌ی عدم اشاعه را به سود همه‌ی کشورهای مستقل و از جمله کشورهای عضو جنبش عدم تعهد دانستند و خاطر نشان کردند: تجربه‌ی سه دهه ایستادگی موفقت‌آمیز در برابر زورگوئی‌ها و فشارهای همه‌جانبه‌ی آمریکا و متحدانش، جمهوری اسلامی را به این باور قطعی رسانده است که مقاومت یک ملت متحد و دارای عزم راسخ، قادر است بر همه‌ی خصومتها و عنادها فائق آید و راه افتخارآمیز به سوی هدفهای بلند را بگشاید.
 ایشان ،پیشرفتهای همه‌جانبه‌ی کشور در دو دهه‌ی اخیر و در شرائط تحریمها و فشارهای اقتصادی و تهاجم تبلیغاتی را گواه بارز نتیجه ایستادگی ملت ایران دانستند و افزودند: تحریمهائی که یاوه‌گویان، آن را فلج‌کننده نامیدند، نه تنها ما را فلج نکرده است و نخواهد کرد، بلکه گامهای ما را محکمتر و همت ما را بلندتر و اطمینان ما را به درستی تحلیلهای خود و نیز به توانائی درون‌زای ملّتمان راسختر کرده است و ما یاری خداوند را در این چالشها بارها و بارها به چشم دیده‌ایم.
مسئله بسیار مهم و در عین حال دردآور جامعه بشری یعنی فلسطین، بخش دیگری از سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی در جمع سران و مقامات کشورهای عضو جنبش عدم تعهد بود.
حضرت ایت الله خامنه ای با اشاره به توطئه وحشتناک غربی ها با سردمداری انگلیس در غصب یک کشور مستقل و دارای شناسنامه‌ی روشن تاریخی بنام فلسطین و جنایات سران سیاسی و نظامی رژیم غاصب صهیونیست، در مدت بیش از شصت و پنجسال افزودند: رژیم صهیونیستی که با به راه انداختن جنگهای فاجعه‌بار و کشتار مردم و اشغال سرزمینهای عربی و سازماندهی تروریسم دولتی در منطقه و جهان، دهها سال ترور و جنگ و شرارت به راه انداخته، ملت فلسطین را که برای احقاق حق خود به پا خاسته و مبارزه میکنند، تروریست مینامد و شبکه‌ی رسانه‌های متعلق به صهیونیزم و بسیاری از رسانه‌های غربی و مزدور نیز این دروغ بزرگ را تکرار میکنند و سردمداران سیاسی مدّعی حقوق‌بشر هم با بستن چشمان خود بر این همه جنایت، از آن رژیم فاجعه‌آفرین حمایت کرده و در نقش وکیل‌مدافع آن ظاهر میشوند.
 ایشان با تاکید بر اینکه همه‌ی راه‌هائی که غربیها و وابستگان آنها برای «حل مسأله‌ی فلسطین» پیشنهاد کرده و پیموده‌اند، غلط و ناموفق بوده است و در آینده نیز چنین خواهد بود، باردیگر به راه حل عادلانه و کاملاً دموکراتیک جمهوری اسلامی ایران اشاره کردند و گفتند: بر اساس این راه حل، همه‌ی فلسطینی‌ها، چه ساکنان کنونی آن و چه کسانی که به کشورهای دیگر رانده شده و هویت فلسطینی خود را حفظ کرده‌اند، اعم از مسلمان و مسیحی و یهودی در یک همه‌پرسی عمومی با نظارتی دقیق و اطمینان‌بخش، شرکت و ساختار نظام سیاسی این کشور را انتخاب خواهند کردو در چنین شرایطی است که صلح برقرار خواهدشد.
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه پندی خیرخواهانه را به سیاستمداران آمریکائی که همواره مدافع رژیم صهیونیستی هستند، دادند: این رژیم تاکنون برای شما دردسرهای و هزینه های بیشمار داشته است و چهره‌ی شما را در میان ملتهای منطقه، منفور و شما را در چشم آنان شریک جنایات صهیونیستهای غاصب معرفی کرده است؛ بیائید به پیشنهاد جمهوری اسلامی درباره‌ی همه‌پرسی بیندیشید، و با تصمیمی شجاعانه خود را از گره ناگشودنی کنونی نجات دهید. بیشک مردم منطقه و همه‌ی آزاداندیشان گیتی از این اقدام، استقبال خواهند کرد.
حضرت ایت الله خامنه ای در بخش دیگری از سخنان خود به پرمعنا بودن نشست سران جنبش عدم تعهد در تهران، در شرایط کنونی، اشاره و خاطر نشان کردند: اعضاء این جنبش با هم‌افزائی امکانات و ظرفیتهای گسترده‌ی خود میتوانند برای نجات جهان از ناامنی و جنگ و سلطه‌گری نقشی تاریخی و ماندگار بیافرینند.
ایشان رسیدن به این هدف بزرگ را منوط به همکاریهای همه‌جانبه‌ی اعضای جنبش عدم تعهد و انتقال تجربیات، دانستند و تاکید کردند: باید عزمهایمان را راسخ کنیم؛‌به هدفها وفادار بمانیم؛ از اخم قدرتهای زورگو نترسیم و به لبخند آنان دل‌خوش نکنیم؛ اراده‌ی الهی و قوانین آفرینش را پشتیبان خود بدانیم؛ به شکست تجربه‌ی اردوگاه کمونیستی در دو دهه پیش و شکست سیاستهای باصطلاح لیبرال دموکراسی غربی در حال حاضر، با چشم عبرت بنگریم. و بالاخره سقوط دیکتاتورهای وابسته به امریکا و همدست رژیم صهیونیستی در شمال آفریقا و بیداری اسلامی در کشورهای منطقه را فرصتی بزرگ بشماریم.
رهبر انقلاب اسلامی در پایان سخنان خود در جمع سران و مقامات 120 کشور عضو جنبش عدم تعهد با تاکید بر لزوم تشکیل دبیرخانه فعال و پرانگیزه برای جنبش، خاطر نشان کردند: ما میتوانیم به ارتقاء « بهره‌وری سیاسی» جنبش عدم تعهد در مدیریت جهانی بیندیشیم؛ میتوانیم برای تحول در این مدیریت،‌ سندی تاریخی تهیه کنیم و ابزارهای اجرائی آن را فراهم نمائیم؛ میتوانیم حرکت به سمت همکاریهای مؤثر اقتصادی را طرّاحی و الگوهای ارتباط فرهنگی میان خود را تعریف کنیم.
منبع:پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

برچسب ها: سخنرانی رهبر در اجلاس سران غیر متعهدها، اجلاس سران غیر متعهدها، سخنرانی رهبر، رهبر، جنبش عدم تعهد، شانزدهمین اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد، بین الملل،

نوشته شده در پنجشنبه 9 شهریور 1391 توسط اپراتور
مقام معظم رهبری

درباره سایت
آرشیو مطالب
نویسندگان
نظر سنجی
آمار سایت
notice91