تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی های بسیج - "BBC دست به دامان «الاغ» شد"

پایگاه اطلاع رسانی های بسیج

بزرگ مردتاریخ

جستجو
لوگو دوستان

پایگاه اینترنتی نصر19
جعبه حدیث

در حالی كه همه نگاه‌ها در سراسر جهان به اتفاقات و نتایج اجلاس تهران دوخته شده است، رسانه‌های بیگانه سعی كردند با دروغ‌پراكنی درباره حذف یك شخصیت عروسكی اذهان عمومی را نسبت به اهمیت این رویداد بین‌المللی سیاسی منحرف كنند.

شبكه‌های تلویزیونی بی.‌بی.‌سی، صدای آمریكا، من و تو و سایت‌های اینترنتی ضدانقلاب، شخصیت عروسكی «جیگر»‌ را هم از شیطنت‌های رسانه‌ای خود بی‌نصیب نگذاشتند و با انتشار خبری كه هیچ پایه و مبنای واقعی ندارد، نشان دادند به ادعاهای دروغین خودشان هیچ پایبندی ندارند.

روز سه‌شنبه این رسانه‌ها خبر دروغین «حذف یك عروسك تلویزیونی (جیگر) از مجموعه كلاه قرمزی» را در صدر اخبار خود قرار دادند تا به خیال خودشان اجلاس تهران را كم اهمیت جلوه دهند، اما مدیر گروه كودك و نوجوان شبكه دو با تكذیب این خبر آب پاكی را روی دست شایعه‌سازان ریخت و نشان دادكه هیچ اتفاق خاصی نیفتاده است و بعضی‌ها از هول حلیم داخل دیگ افتاده‌اند.

این شایعه كه همزمان با اكران فیلم سینمایی «كلاه قرمزی و بچه ننه» در فضای اینترنت و شبكه‌های مجازی پخش شد به دلیل محبوب بودن این شخصیت واكنش‌های زیادی را برانگیخت. رسانه‌های بیگانه در حالی مطلب «بدآموزی جیگر» را به روابط عمومی شبكه دو سیما منتسب كردند كه این مركز هیچ گونه خبری در این رابطه منتشر نكرده بود.

ماجرا از آنجا آغاز شد كه شبكه نمایش و جام‌جم اقدام به بازپخش منتخبی از قسمت‌های مجموعه تلویزیونی كلاه قرمزی كردند. در این بخش‌های كوتاه كه تولیدشان ماه‌ها پیش صورت گرفته همچون همیشه برخی از عروسك‌ها حضور داشتند و بخشی از عروسك‌ها غایب بودند. اما شایعه‌پردازان با دیدن این تصاویر یك كلاغ و چهل كلاغ كردند و به این خبر رسیدند كه شخصیت جیگر حذف شده و در آینده هم در این مجموعه حضور نخواهد داشت!

این در حالی است كه خبرگزاری میراث فرهنگی كه منتشركننده اولین خبر در این رابطه بود روز گذشته خبر خودش را اصلاح كرد و توضیح داد كه با پیگیری‌های مجدد مشخص شده در مجموعه كلاه قرمزی هیچ حذفی صورت نگرفته است. در بخشی از این اصلاحیه آمده است: ‌هجوم رسانه‌های خارجی و برخی رسانه‌های داخلی برای برداشت سیاسی و اغراض شخصی آن از یك خبر جای تعجب و بررسی دارد.

هیچ عروسكی حذف نشده است

در حالی كه این رسانه‌ها روز گذشته مهم‌ترین اخبار خود را به ممنوع‌التصویری و حذف عروسك «جیگر» از مجموعه كلاه‌قرمزی اختصاص داده و آن را تحلیل می‌كردند، مدیر گروه كودك و نوجوان شبكه دو این خبر را تكذیب كرد.

علی زارعان در گفت‌وگو با فارس درباره انتشار خبر حذف و ممنوع‌التصویری عروسك «جیگر» گفت: من با طهماسب و جبلی، مدیر شبكه نمایش، مدیر شبكه جام‌جم و... صحبت كرده و از آنها درباره حذف این شخصیت عروسكی سوال كردم كه همگی متفق‌القول این مطلب را تكذیب و عنوان كردند كه در این باره هیچ گونه اظهارنظری نداشته‌اند.

وی ادامه داد: شخصیت جیگر یك شخصیت محبوب است كه در كنار كلاه قرمزی، پسرعمه‌زا، آقای همساده، بچه ننه، پسرخاله و... قرار دارد و هیچكدام از این عروسك‌ها حذف نشده‌اند.

زارعان درباره بیان برخی مطالب راجع به بدآموزی عروسك جیگر تصریح كرد: به هیچ عنوان این عروسك بدآموزی نداشته و خوشبختانه از نوروز كه جیگر به جمع عروسك‌های مجموعه كلاه قرمزی پیوست، با استقبال فراوانی روبه‌رو شد و حتی آقای ضرغامی به طور مستقل از سازندگان این برنامه تشكر كرد.

همچنین آقای دارابی نیز در جلسه‌ای دیگر به خاطر خلق چنین شخصیت های عروسكی پرطرفداری از خالق آنها تشكر كرد و حدود دو هفته پیش نیز آقای بخشی‌زاده، مدیر شبكه دو از سازندگان كلاه قرمزی تجلیل كرد.

مدیر گروه كودك و نوجوان شبكه دو درباره ساخت مجموعه كلاه قرمزی ویژه نوروز 92 نیز عنوان كرد: صحبت‌های مقدماتی انجام شده و قرار است كلاه قرمزی به همراه سایر عروسك‌های این برنامه در نوروز 92 ویژه برنامه‌ای داشته باشند.

وی در پاسخ به این سوال كه آیا امكان حذف عروسك جیگر در برنامه نوروزی 92 وجود دارد، پاسخ داد: خیر. مگر این‌كه آقای طهماسب به تصمیم تازه‌ای در این باره برسد كه احتمال آن خیلی كم است و قرار بر حذف هیچ كدام از عروسك‌ها نیست.

بی‌بی‌سی دست به دامن «جیگر» شد

شیطنت رسانه‌ای شبكه تلویزیونی بی‌بی‌سی بازتاب وسیعی در خبرگزاری‌های داخلی داشت. باشگاه خبرنگاران با اشاره به سانسور اخبار اجلاس در بی‌بی‌سی فارسی نوشت:‌ در حالی كه صد‌ها خبرنگار خارجی از رسانه‌های مستقل و معتبر جهان رویدادهای بسیار مهم مرتبط با اجلاس نم را در تهران به صورت لحظه‌ای مخابره می‌كنند، بی‌بی‌سی فارسی و برخی دیگر از رسانه‌های ضدانقلاب فارسی زبان، ضمن سانسور اخبار مربوط به اجلاس، پرداختن به سوژه‌های حاشیه‌ای و كذب را در دستور كار خود قرار دادند.

این گزارش ادامه می‌دهد:‌ بی‌بی‌سی و رادیو زمانه سراغ كلاه قرمزی و پسر خاله و جیگر رفتند تا نشان دهند چقدر اجلاس تهران برای غرب می‌تواند نگران‌كننده باشد و بار دیگر ثابت كنند جایی كه منافع غرب در میان باشد، حساب كارشان با جیگر و كلاه قرمزی است.

در همین رابطه تقی سهرابی، مدیركل روابط عمومی صدا و سیما با بیان این كه خبرگزاری میراث فرهنگی امروز با انتشار توضیحاتی پذیرفتند كه در انتقال خبر اشتباه كرده‌اند، گفت:‌ این كه در بازپخش یك مجموعه تلویزیونی و در یكی از قسمت‌هایش یكی از شخصیت‌ها كمرنگ باشد، مساله‌ای كاملا طبیعی و پذیرفته شده است. شخصیت‌ها برحسب اتفاقات داستان می‌آیند و می‌روند و این مساله عجیبی نیست.

وی ادامه داد:‌ این كه گفته می‌شود مسئولان روابط عمومی شبكه‌های دو و نمایش، خبر ممنوع‌التصویر شدن یك عروسك را تائید كرده‌اند، كذب محض است، چون خبرنگار میراث فرهنگی هیچ مصاحبه‌ای با مسئولان این دو مركز نداشته و صرفا استنباط شخصی خودش را در قالب خبر منتشر كرده است.
منبع:متفكر ایرانی

نوشته شده در شنبه 11 شهریور 1391 توسط اپراتور
مقام معظم رهبری

درباره سایت
آرشیو مطالب
نویسندگان
نظر سنجی
آمار سایت
notice91